Zručský knihomol

10.05.2021 15:52

Zručský knihomol

aneb léčba pozitivní knihou

Biblioterapie neboli léčba četbou využívá léčebné a podpůrné účinky četby. Láska ke čtení a knihám může ochránit náš mozek před obávaným Alzheimerem, zmenšit vliv stresu na organismus, posílit pozitivní myšlení, a dokonce má dobrý vliv na mezilidské vztahy. A na to, co číst, se svých čtenářů vyptaly v anketě zručské knihovnice.

Četba je jeden z mála koníčků, kterých jsme se nemuseli v době pandemie vzdát. Počet návštěvníků knihovny v roce 2020 sice mírně klesl – na 560 čtenářů, kteří si půjčili za rok přes 29 tisíc knih (v roce 2019 to bylo 620 čtenářů a 36 tisíc vypůjčených knih), ale na malé městečko jsou to úctyhodná čísla. 12. dubna mohla letos poprvé městská knihovna otevřít své dveře, odstranit přepážku s výdejním okénkem a umožnit tak návštěvníkům vlastní výběr knih. Už předtím však komunikovali se čtenáři třeba prostřednictvím ankety Zručský knihomol. Knihovnice se ptaly na nejoblíbenější knihy, překvapivé novinky i doporučení pro ostatní čtenáře, elektronicky odpovědělo asi (některé odpovědi byly anonymní) šedesát čtenářek a tři čtenáři, seniory vyzpovídali přímo v knihovně. Všem za ochotu a vstřícnost velmi děkují. A shrnutí ankety je zajímavé. Za nejoptimističtější knihy, ty, které pobaví, rozveselí, považují zručští čtenáři nejčastěji starého dobrého Saturnina a novější Poslední aristokratku. Do lázní by přibalili i knihy Patrika Hartla, Ziburovy cestopisy, knihy I. Deváté, M. Mlynářové, D. Landsmanna, R. Fulghuma či J. Herriota. Novinek, které zaujaly naše čtenáře, je téměř tolik, kolik lidí odpovídalo. Častěji se opakoval Šikmý kostel Karin Lednické, Křišťálový klíč Vladislava Vondrušky, knihy Aleny Mornštajnové a mnoho dalších titulů, z nichž vybíráme ty, které zaujaly i nás: Věci, na které nastal čas od Petry Soukupové, Vrány nebo Chirurg od Petry Dvořákové, Kde zpívají raci od Deliy Owensové, detektivky R. Bryndzy nebo L. Keplera. Z dětství si čtenáři nejčastěji vzpomínají na všemožné pohádkové obrázkové knížky, na Špalíček pohádek, Neználka, Honzíkovu cestu, Karafiátovy Broučky, Školáka Káju Maříka či knihy Heleny Šmahelové – např. Velké trápení, ti mladší pak na knihy Astrid Lindgrenové, na Harryho Pottera. Zajímavé byly odpovědi na otázku, zda naši čtenáři našli v době úplného uzavření městské knihovny nějaký zapomenutý poklad ve své vlastní knihovně. Vraceli jsme se ke knihám B. Woodové, J. Loukotkové, L. Vaňkové, V. Stýblové, R. Cooka, I. Olbrachta, znovu byla otevřena kniha Čtyři tankisté a pes, Ptáci v trní, Bílý tesák, někdo si znovu přečetl Vinnetoua, někdo Foglarovky, jeden čtenář se pustil i do F. L. Věka. A spíše inspirací pro knihovnice byla poslední otázka, na které knihy a akce se naši čtenáři do budoucna těší, co by v knihovně změnili, upravili. Navrhované knihy jsme nakoupily, ty zatím nevydané vedeme v patrnosti, pečlivě jsme náměty na akce a besedy pročetly, pokusíme se alespoň některé zrealizovat, s Listováním počítáme.  Máme radost z množství milých a pochvalných slov, vážíme si i připomínek a mrzí nás názor čtenářky, které „v knihovně chybí v klidu, bez stresu a napomínání si popovídat o přečtené knize. Také se mi zdá, že se nakupuje málo zajímavých knih. Čtenáři zbytečně odcházejí do knihoven jiných měst - Kutná Hora, Vlašim, Krajská knihovna Vysočiny /já/“. To napomínání o vracení knih je bohužel nezbytné, zvláště pokud šlo o dlouhotrvající výpůjčky, a malé množství nákupu zajímavých knih je limitováno jednak velikostí a rozpočtem naší knihovny a také tím, že pro každého je zajímavé něco jiného. Alespoň částečnou kompenzací pro tyto čtenáře je nabídka objednání knih z jiných knihoven, což jenom vloni využilo 37 čtenářů, většinou studentů. Nejčastějším přáním našich čtenářů do budoucna však bylo, aby se vše vrátilo do starých kolejí a my se mohli setkávat v knihovně, prohlížet si knížky, časopisy, probírat se novinkami a povídat si o knížkách.

A na závěr některé perličky z odpovědí seniorů, kterých jsme se ptali přímo v knihovně:

Jakou knihu byste si vzala do lázní? No, to je snad otázka pro vás, ne? Já bych přišla sem a řekla, že jedu do lázní, a vy byste mi hezkou knížku dali.

Jaká novinka vás zaujala? Ta modrá knížka, co jste mi dala minule.

Co vás na knihovně mrzí? Štve mě, že se mi tu potí brýle…